Knižné tipy #11

Bernard Beckett: Evoluce

evoluceAnax stojí pred komisiou, ktorá má otestovať jej vedomosti z dejín. Vďaka otázkam skúšajúcich sa vracia do minulosti po vzniku ostrovnej Republiky. V centre historických udalostí stojí Adam Forde, ktorý sa ako prvý postavil proti prísnym bezpečnostným opatreniam a spoza bariéry zachránil mladé dievča. Za tento skutok je uväznený a odsúdený na spoluprácu pri experimente s umelou inteligenciou, ktorú predstavuje jeho nový spoločník android Art. Vedú spolu rozhovory a pokúšajú sa zodpovedať zložité filozofické otázky, ktoré sú ľudstvu notoricky známe. Čo je vedomie? Čo robí človeka človekom? Artov intelekt sa rozvinie ďaleko za predpoklady jeho stvoriteľa vďaka čomu čaká Anax v závere skúšky veľké prekvapenie.

Robert E. Howard: Krok ze tmy a Zpátky do temnoty

krok ze tmy, zpatky do temnotyStvoriteľ Conana a Solomona Kanea bol známy svojimi hovorovými príbehmi. Vydavateľstvo Albatros prináša dva zväzky s poviedkami (a básňami). Súbor Krok ze tmy obsahuje diela napísane v rokov 1925 – 1932 a druhá zbierka Zpátky do temnoty je zameraná na tvorbu z obdobia 1933–1936. Ak máte radi klasiku literárneho hororu alebo strašidelné poviedky, nemali by tieto tituly vo vašej knižnici chýbať.

Leavitt David: Muž, který věděl příliš mnoho

alan turing - muz ktory vedel prilis mnohoKniha Muž, který věděl příliš mnoho je prerozprávaním životného príbehu Alana Turinga, ktorý je považovaný za otca umelej inteligencie a informatiky. Ako kryptoanalytik a matematik sa zaslúžil o rozvoj informačných technológii vynálezom konceptu Turingovho stroja a formuláciou Turingovho testu, podľa ktorého je konečným testom umelej inteligencie konverzácia, pri ktorej diskutujúci nedokáže rozoznať, či sa zhovára s počítačom, alebo človekom.

Guillermo Del Toro, Chuck Hogan: The Night Eternal

the night eternalThe Night Eternal je tretia a posledná kniha upírskej série The Strain, u nás známej ako Upírska trilógia, v ktorej doteraz vyšli dva tituly Žihadlá a Nákaza. V prvých dvoch knihách ide očividne všetko dolu vodou a celá ľudská rasa je teraz zotročená. Jej osud leží na pleciach pochybnej skupinky (dvoch doktorov, jedného rusa a jedného upíra), ktorej motiváciu tvorí zmes túžby po pomste a snahy zachrániť blízku osobu.

Dan Abnett: Horův vzestup (Warhammer 40000)

horovo kacirstvi: horuv vzestupHorův vzestup (Horus Rising) je prvou knihou zo série Horovo kacířství (Horus Heresy), ktorá vlastne ešte nemá konečný počet kníh a predstavuje to lepšie čo sa v rámci univerza Wh40k napísalo. Vydaných bolo zatiaľ 17 kníh a ďalšie 4 sú na ceste. Megaséria mapuje začiatky impéria od 31. milénia, keď sa po sérii víťazných výprav za oslobodenie a zjednotenie roztrúseného ľudstva Cisár vracia na svätú Terru a prenecháva velenie svojmu favoritovi Horovi. On sa úlohy snaží zhostiť ako najlepšie vie, no je otázne či ovládne svojich veliteľov alebo ho zverená moc pohltí a skorumpuje.

vladislav saling

Keď práve nepíše internety, spája si písmená z veľkých papierov do slov hláskovaním a slabikovaním.

Najnovšie články od vladislav saling (zobraziť všetky)