Pieseň ľadu a ohňa, kniha a seriál

sifZvláštny paradox spôsobil, že zatiaľ čo pri hrách (zväčša počítačových) dávam prednosť fantasy, pri knihách uprednostňujem sci-fi. Možno aj preto sa mi dianie v literárnej fantasy ťažšie sleduje a pletú sa mi všetky príbehy a série a ságy o elfoch, vílach a tak podobne. Priamy následok mojej dezorientácie je to, že ma poľahky obíde fantasy kniha, ktorá stojí za pozornosť. Presne to sa stalo so sériou Pieseň ľadu a ohňa od spisovateľa Georgea R. R. Martina.

O príbehu

Pieseň ľadu a ohňa je rozsiahlym príbehom zasadeným do stredovekého fantasy prostredia vo svete Westeros. Splietajú sa v ňom tri hlavné dejové línie (pre mňa desivá predstava). Jedna z nich opisuje súboj významných rodinných klanov o moc, druhá sa venuje narastajúcej hrozbe od nepriateľa za severnou hranicou krajiny a tretia je venovaná osudom dcéry zavraždeného kráľa plánujúcej návrat z exilu, aby mohla zaujať svoje právoplatné miesto na tróne.

George R. R. Martin rozpráva príbeh pomocou mnohých postáv. Po dokončení štvrtej knihy bolo celkovo 17 postáv, z pohľadu ktorých boli vyrozprávané viaceré kapitoly a 8, ktorým autor venoval po jednej kapitole. Úctyhodné.

Úspechy série

Od prvého vydania v roku 1996 sága žne úspech za úspechom. Bola preložená do viac ako dvadsiatich jazykov, objavila sa v rebríčku bestsellerov New York Times a výtlačky sa počítajú v miliónoch. Za zmienku stojí aj fakt, že zatiaľ čo pôvodne boli plánované tri knihy, tohto roku vyjde už piata (plánujú sa dve ďalšie) a to nerátam tri novely venujúce sa udalostiam predchádzajúcim hlavnú sériu, ktoré tiež nezostanú pri tomto čísle.

Seriál a iné

gotPieseň ľadu a ohňa poslúžila ako podklad pre stolové a kartové hry a roku 2009 oznámila spoločnosť Cyanide Studio vývoj počítačových a konzolových titulov. Za najväčší doterajší úspech možno považovať adaptáciu knihy do podoby televízneho seriálu spoločnosťou HBO pod názvom Game of Thrones. Po odvysielaní sotva štyroch častí sa seriálu na portály imdb.com dostalo ohodnotenia 9.5 z 10. Niet sa čomu čudovať, keďže každý diel je lepší ako ten predošlý. Práve vďaka seriálu sa kniha dostala do mojej pozornosti. Ak nerátam môjho známeho (pozdravujem Milana), ktorý mi knihu ospevuje už pol roka.

Záver

Ak vás kniha neobišla tak ako mňa, máte šťastie. V opačnom prípade vrelo odporúčam seriál a zatiaľ čo ho budete pozerať, môžete si rovno robiť miesto na poličke pre Martinove knihy. Určite ho budete potrebovať.

vladislav saling

Keď práve nepíše internety, spája si písmená z veľkých papierov do slov hláskovaním a slabikovaním.

Latest posts by vladislav saling (see all)

Autor:

vladislav saling

Keď práve nepíše internety, spája si písmená z veľkých papierov do slov hláskovaním a slabikovaním.

5 názorov k “Pieseň ľadu a ohňa, kniha a seriál”

 1. o Martinovi a tejto ságe som počula skôr, ale aj tak som si ju nestihla prečítať skôr, ako nakrútili seriál :-) no a teraz kvôli nemu všetci šalejú, aký je úžasný.
  čo hovorí ten tvoj kamarát na to, že by sa najprv pozeral seriál a potom čítala kniha? ja som od niektorých počula, že znalosť knihy dosť pomôže pri pozeraní…
  (a oprav si úctihodný na úctyhodný;-)

  1. Neviem, či znalosť knihy pri pozeraní priamo pomôže. Možno len v tom, že človek sa nebude strácať v tých postavách a bude mu jasné, kto je kto a za koho kope.

   Pozerať skôr seriál a potom čítať knihu môže mať trochu negatívny dosah na určité, povedzme, prekvapenia v deji. Niektoré sa v knihe dajú čakať, iné ma dosť prekvapili.

   Ja som z tých, ktorým prekáža akýkoľvek spoiler, takže ja by som skôr čítal knihu.

 2. Pekná recenzia. Ja by som len dodal, že pokial si to niekto bude chcieť prečítať a vie po anglicky, tak na jeho mieste by som siahol po origináli. V českom preklade sú preložené mená aj názvy lokalít tak trošku rozprávkovo, čo sa do takého krutého a surového sveta úplne nehodí.

  1. Budem si pamätať. Celkov mi anglické vydania prišli sympatickejšie už na prvý pohľad.

Nie je možné pridávať komentáre.