Hyperion bol prvý krát publikovaný v roku 1989 a v anglickom jazyku má niečo cez 480 strán (bežná mäkká väzba). Je to príbeh siedmich pútnikov, ktorí si na spoločnej ceste rozprávajú životné príbehy. Ich cieľom je stretnutie s bytosťou zvanou Shrike. Pre každého z nich znamená niečo iné. Niekto ho vníma ako božstvo, niekto ako múzu, zaprisahaného nepriateľa či stelesnenie bolesti a strachu. Pravdou zostáva, že Shrike je z fyzického hľadiska veľmi pekná zbierka čepelí, rezných a sečných zbraní a nie je to práve kamarát do dažďa.
Súčasný Hyperion
Charakter sci-fi literatúry je neúprosný. Kladie nároky na autorovu predstavivosť, vynaliezavosť a mnohokrát aj na technické znalosti rôznych pokročilých konceptov. Teda v prípade, že autor nechce písať vyslovené bludy, ktoré pozorný čitateľ odhalí behom niekoľkých riadkov. Ak vezmeme do úvahy technologický pokrok, pripadá spisovateľom naozaj neľahká úloha. Len niektorým z nich sa podarí napísať víziu budúcej, mnohokrát na technológiách závislej, spoločnosti, ktorá je aktuálna aj po rokoch.
Ako si poradil Dan Simmons? Keby som nevedel, že kniha má 22 rokov, povedal by som, že vyšla len nedávno. Všetky technické detaily, vynálezy zo Simmonsovho univerza, teórie o spoločnosti a úvahy všeobecne, majú veľmi realistický a uveriteľný tvar aj pre dnešného čitateľa.
7 príbehov a ešte oveľa viac
Kniha okrem hlavnej dejovej línie obsahuje predovšetkým príbehy pútnikov (niekedy aj niečo navyše), z ktorých každý by sa kvalifikoval ako samostatná novela. Vďaka Simmonsovmu spisovateľskému umeniu som sa s motiváciou a charakterom postáv vedel dokonale stotožniť a bez problémov som prijímal ich rozpoloženie a filozofické otázky.
Množstvo faktov, subpríbehov či pseudohistorických a historických vsuviek v knihe nedáva čitateľovi vydýchnuť, no napriek tomu kniha nevyčerpáva a podáva všetku tú hladu informácií veľmi príjemne. Akurát si sem tam treba niečo prečítať pozornejšie. Zaujímavé je, že kniha bola vďaka svojej obsažnosti zaradená do zoznamu nesfimovateľných. Naštastie sú ľudia tvrdohlaví (alebo nečítali ten zoznam) a filmová verzia Hyperionu uzrie svetlo sveta v roku 2013. Dúfajme.
9 slov básnika
Hyperion je popretkávaný odkazmi na básnikov (skutočných aj fiktívnych). Azda najodkazovanejší je John Keats, ktorý svojho času napísal vlastný Hyperion opisujúci zúfalstvo Titánov po tom, ako sú zvrhnutí novými bohmi Olympu.
Text Simmonsovho Hyperionu obsahuje aj originálne básnické pasáže napísane jedným z pútnikov. Dielo tak dostáva poetický nádych a pridáva ďalší k jeho nespočetným rozmerom.
Ďalej za Hyperion
Recenzovaný Hyperion je prvý diel série Hyperion Cantos. Sága spolu obsahuje štyri knihy, ktoré boli postupne publikované v priebehu deviatich rokov. Budem si ich musieť dokúpiť.
Ak poľujete na slovenské a české preklady, máte výhodu. Kantos Hyperion, ktorý sa momentálne povaľuje po našich kníhkupectvách obsahuje dva prvé diely zároveň.
Knihu venovalo kníhkupectvo Eurobook.sk. Ďakujem.