Glukhovsky prerazil postapokaliptickým románom Metro 2033, ktorý bol všeobecne hodnotený veľmi pozitívne. Jeho povesť troška utrpela, keď prišlo pokračovanie (alebo skôr paralelný pribeh) Metro 2034, ktoré bolo viac filozofickou esejou, než akčným sci-fi a nie všetci prišli tejto zmene na chuť. Teraz ruský autor prichádza s tretím románom pod názvom Soumrak.
Z metra do juhoamerickej džungle
Pre fanúšikov Glukhovskeho bude najdôležitejšou informáciou, že Soumrak nijak nenadväzuje na sériu Metro a je samostatným literárnym počinom. Ústrednou postavou je Dmitrij Alexejevič, prekladateľ na voľnej nohe, ktorý pracuje pre prekladateľstvo Azbuka. Pre nedostatok iných pracovných ponúk sa s nevôľou podujme preložiť do ruštiny denník španielskeho conquistadora. To čo sa na začiatku javí ako zaujímavý historický dokument sa postupne mení na dobrodružnú výpravu za najväčším tajomstvom Mayov, vpíjajúcu sa zo stránok papiera do reality.
Unikátna atmosféra
Glukhovsky zostavil atmosféru románu sugestívne. Opis práce na denníku prekladaný úryvkami z praktického života tvoria akúsi matriošku reality. Dmitrij si ide spraviť počas prekladania čaj, no mysľou zostáva na Yucatane a ja, ako čitateľ Soumraku tiež. Dmitrij sa nevie dočkať novej kapitoly dokumentu a ja prežívam presne to isté, keď musím knihu pred vchodom do práce na osem hodín zavrieť. Tento zvláštny vzťah medzi čitateľom a románovou postavou vo mne vytvoril dojem spoločnej reálnej roviny, na ktorej som všetky záhadné udalosti vnímal s vyrazeným dychom rovnako ako prekladateľ vtiahnutý do apokalyptického víru.
Realistický materializmus versus Jaguárí muž
Hlavný hrdina, ako sa na strednú generáciu vyrastajúcu v bývalom sovietskom zväze patrí, je materialista, realista, pragmatik a stojí nohami pevne na zemi, odmietajúc všetko, čo sa vzpiera logike a zdravému sedliackemu rozumu. S postupným prekladaním španielskeho denníka však do jeho života vstupuje čoraz viac iracionálnych elementov, mystických udalostí a podivných náhod. Keď sa mu nepodarí dianie okolo seba vysvetliť, začne spochybňovať vlastný úsudok. Naneštastie však vždy existuje objektívny dôkaz o tom, že jeho skúsenosti neboli výplodom horúčkovitej ilúzie, ale železobetónovou realitou miznúcich poschodí.
Súmračná kritika
Soumrak je hlbokou úvahou kritizujúcou pokryteckú spoločnosť, ktorá sa mnohokrát nedokáže rozhodnúť, či talizmany definitívne nahradí subjektívnym kritickým myslením, alebo sa na nevyslovený pokyn vládnej garnitúry odvráti od desaťročí neochvejného materializmu hlásanej tou istou elitou národa a s ružencom v ruke a hranou pokorou vstúpi do najbližšieho kostola.
Dmitrij nechce čiernobiely svet, pretože si plne uvedomuje, že rôzne aspekty kultúry, náboženstva a ľudských filozofií sú len nástroje, ktoré majú v ideálnom prípade celé ľudstvo doviesť k rovnakému poznaniu. No ak človek strieda povrchne prijaté životné filozofie ako ponožky, nikdy nemôže pochopiť ich hlbší zmysel.
Knihu Soumrak si môžete zakúpiť v internetovom kníhkupectve Abcknihy.sk.