Gene Brewer: Svět podle prota

May 02, 2011

svet podla prota Keď som prvý krát videl film Svet podla prota bol som úplne uchvátený. Celý koncept, protove myšlienky a vedecko-fantastický rozmer boli pre mňa veľmi atraktívne a od tej doby si film takmer hocikedy rád pozriem. Nedávno som si zadovážil knižnú predlohu, ktorá napísal Gene Brewer a skoro som vďaka tomu nedočítal Leviatana.

Film versus kniha

K-PAX je jeden z mála filmov, ktoré sú kvalitatívne a obsahovo blízke svojim knižným predlohám. Niekto by mohol povedať, že kniha a film majú rozdielne položené ťažisko a film sa tvári viac ako sci-fi. Tento rozdiel však pripisujem faktu, že v knihe je rozprávač a psychiater jedna a tá istá postava, a preto je jeho (skeptický) názor zvýraznený. Azda najväčším rozdielom je absencia postavy mladej reportérky vo filmovej verzii. Nieje to však nič hrozné a ani zďaleka sa to nevyrovná drzosti, s akou Peter Jackson vynechal Toma Bombadila.

Sci-fi alebo nie? Alebo…

Kniha Svět podle prota sa dá chápať vo viacerých rovinách. Možno ju vnímať cez jej vedecko-fantastický charakter, pričom dej tento rozmer spochybňuje, aby sa čitateľ mohol slobodnejšie rozhodnúť, čomu chce veriť. Tento, filmom podtrhnutý rozmer, mi bol ako mladšiemu divákovi najbližší a ďalej som o tom neuvažoval.

Predloha je na vnemy bohatšia. Protov prístup k veciam, vzťahom a ľudským problémom núti čitateľa uvažovať nad jeho myšlienkami aj v rozmere hodnotenia našej spoločnosti, osobnej motivácie a mnohokrát aj nad podstatou našich skutkov – prečo vlastne robíme veci tak ako ich robíme. Vždy keď som sa pri čítaní pokúsil zodpovedať podobné otázky, nenašiel som uspokojivú odpoveď.

Okrem sci-fi roviny a roviny, ktorá zaváňa „nastavovaním zrkadla“ z čias socializmu a televíznych hlásateľov (kto nevie o čom hovorím, tu je ukážka – cca 0:07-0:22) je tu ešte jedna, podľa môjho názoru najzaujímavejšia úroveň, ktorá je výraznejšie prítomná len v knihe. Hlavný hrdina, psychiater Gene Brewer pristupuje celý čas k protovi ako k pacientovi a dokonca vysloví niekoľko úvah, o sile ľudskej mysle, keď sa snaží logicky vysvetliť si protove vedomosti a schopnosti, priebeh jeho psychickej poruchy a rovnako tak poruchy ostatných pacientov. S plynutím deja sa však ich úlohy pomaly obracajú. Gene sa dozvedá mnoho vecí o sebe a protov bezprostredný prístup rozhýbe mnoho stojatých vôd v doktorovom živote. Vďaka protovi tak vyrieši niekoľko najpálčivejších otázok vlastnej duše.

Ak ste nadobudli dojem, že kniha je ťažké čítanie, nieje to tak. Napriek vážnym otázkam je veľmi vtipná a nejedenkrát som od smiechu slzil.

Páčil sa vám film K-PAX? Knihu budete mať ešte radšej.

Dôležitá poznámka: Kniha na obrázku je vlastne dvojité vydanie, ktoré spája dve zo štyroch kníh o protovi – Svět podle prota a Na světelném paprsku. O tej druhej niekdy na budúce.

Poznámka: Ak si prečítate knihu zistíte, prečo píšem protovo meno s malým p.

Hodnotenie:8/10

Napísal vlad saling