Glen Cook - Tyrania noci

March 14, 2011

tyrania Masívna kniha – výzorom a rovnako obsahom. Mám podozrenie, že kniha má neštandardne malé okraje a ani pri riadkovaní to nieje s kostolným poriadkom. Skrátka sa mi toho v tej kniha zdá nejak veľa. Po prvých tridsiatich stranách som mal dojem, že kvôli tejto knihe prehodnotím svoj zvyk čítať v električke. A čítať vôbec. Text obsahoval priveľa faktov, takmer každá veta nápadne pripomínala skriptá, ktoré boli akurát v dobe čítania tohto titulu, jedinou prípustnou alternatívou.

Pár strán na konci knihy je venovaných autorovi a jeho krátkej bio a bibliografii. Glen Cook sa vždy motal okolo písania ale skutočne sa to literárnej tvorby zahryzol až keď mal 27 rokov. Najprv to bola poviedka v časopise a krátko nato prvý román. Zlom v jeho tvorbe nastal v roku 1984 keď sa vydal knihu The Black Company (Čierna légia), ktorá sa stala veľmi populárnou a neskôr prerástla v sériu. Ja som ju nečítal tak neviem.

Kniha Tyrania noci je písaná naozaj zoširoka. Popiska na zadnej strane hovorí príbehu na politicko-nábožensko-magickom pozadí fascinujúcich rozmerov. Naozaj je tomu tak. Na začiatku knihy sa mi pár krát zatočila hlava a myslím že autor toho má v hlave na niekoľko životov. Podarilo sa mu totiž vykresliť fantasy svet na úrovni rôznych božstiev – ako z ideologického tak z časového hľadiska, na úrovni rôznych náboženstiev – ich pôvod, vodcovia, záujmy, rozdiely, frakcie a sekty a na úrovni politickej scény od cisára až po bohaté rodiny vo významných mestách a samozrejme pohľad bežného ľudu. Kupci, bojovné rády a mágia boli už len oblohou k hlavnému jedlu.

Tri úrovne sú prerozprávané tromi dejovými líniami a tromi sadami postáv a samozrejme sa jedna druhej okrajovo dotýkajú. Sem tam aj pretnú.

Svet božstiev je prerozprávaný príbehom bratov Grimmssonovcov – Shagot a Svavar. Obaja pochádzajú z iného času a boli zabití pri prenasledovaní vrahov svojho vodcu. Unesení valkýrami do siene hrdinov čakali, až ich severský bohovia budú potrebovať. Späť do sveta sú vrhnutý práve v čase odvíjania sa zvyšných dvoch línii. Nečakané. Dej tejto časti knihy je najtemnejší. Všetko sa točí okolo živých mŕtvol, krutých božstiev, vrážd a hľadania „zabijaka bohov“.

Náboženský svet je opisovaný akoby z pohľadu postavy menom Brat Kandl. Je to príslušník rádu hľadačov svetla alebo aj dokonalých. Hlásajú čosi ako osvietenie v kombinácii so zdravím rozumom a humanizmom. Prívlastok dokonalý v tomto prípade nieje vôbec prehnaný. Keďže hodnostári najmocnejšej cirkvi sú zväčša skorumpovaní jedinci so sklonom k pedofílii, latka nieje vysoko postavená. Svet okolo brata Kandla odhaľuje vývoj udalostí pri pokusoch významnejších cirkví potlačiť náboženské smery oslabujúce ich vplyv, sebecké zámery biskupov, prepojenia so svetskými mocnármi a intrigy na úrovni štátu. Je to pravdepodobne intelektuálne najnáročnejšia časť knihy, lebo obsahuje ohromujúce množstvo faktov. Udalosti a náboženské schémy v knihe sú prekvapivo podobné tým v našom svete.

Nosným prvkom politickej línie je špionážna misia Elsa Taga, kapitána dreangerských Sha-lugov – niečo ako špeciálne jednotky. Bol vyslaný do znepriatelenej krajiny, aby zistil čo sa dá o zámeroch vladárov a možno spôsobil nejaký menší rozruch. Els sa považuje za apolitického a tak sa len pomaly ponára do zložitých príbuzensko-feudálnych vzťahov. Mal som teda dosť času vstrebávať všetky informácie. A že ich je veľa.

Množstvo akcie sa s pribúdajúcimi stranami v knihe stupňuje a je jasné, že autor nieje nováčik. Tak ako ma na začiatku takmer omráčilo množstvo faktov, som sa po dočítaní knihy citil jej súčasťou a mal som dojem že sa vyznám. Zhruba od polovičky začne všetko zapadať do seba ako tie obrovské puzzle, kde plachetnica začne naberať obrysy až keď zaberie všetko miesto medzi fotelkou, domácim kinom a susedným panelákom.

Trochu ma rozčuľoval štýl písania – už tradične. Autor nesmierne rád využíva rôzne obmeny pomenovaní postáv. Nebol by to veľký problém keby hlavným hrdinom nebol špión. Els Tag má počas knihy niekoľko mien a titulov a stalo sa, že ich autor použil na rozpätí štyroch strán takmer všetky keď sa na jeho postavu odvolával. To už bolo veľa. Keby som chcel hlavolam, kúpim si krížovky alebo sudoku.

Knihu vrelo odporúčam každému, kto má rád skutočne prepracované pozadia príbehov, množstvo rozmanitých charakterov a prekvapivé zvraty.

Hodnotenie:7/10

Napísal vlad saling