Jeph Loeb: Batman: Ticho

October 31, 2012

ticho Batman, chlapík v čiernom obleku pripomínajúcom netopiera, ktorý po nociach bojuje so zlom v uliciach Gotham City a cez deň je miliardár Bruce Wayne, je jeden z najkultovejších kultových komiksových hrdinov akí existujú. Drží sa svojich zásad, ktoré obvykle prinášajú viac problémov ako osohu. Napriek očividnej charizme ma však nikdy zvlášť nelákal ani on, ani jeho partia. Batmanovi protivníci sú síce o niečo zaujímavejší, no ich portfólio je na môj vkus veľmi farebné a pripomína skôr cirkus, než krvilačných zločincov. To však nieje dôvod, ktorý by ma odradil od kúpy komiksovej knihy Batman: Ticho.

Batman predtým a teraz

Pôvodný netopierí muž vznikol v roku 1939, keď Bob Kane napísal jeho príbeh The Case of the Chemical Syndicate. Táto prvá verzia nemala problém zabíjať, či používať konvenčné strelné zbrane. To sa však rýchlo zmenilo a Batman prestal v mene spravodlivosti svojvoľne popravovať zločincov a už nikdy nevystrelil z bežnej pištole. Kane prišiel s vysvetlením v podobe minipríbehu o smrti Batmanových rodičov, ktorých pred očami malého Bruce-a zastrelia a tak vzniká jeho nenávisť k strelným zbraniam a vraždeniu. O tom, že to možno nebolo len samoúčelné obohatenie príbehu si môžete prečítať tu. Samozrejme, počas Batmanovej kariéry došlo k niekoľkým smrtiam spôsobených jeho pričinením, ale podľa toho, čo som sa dočítal takmer nikdy nešlo a chladnokrvnú alebo premyslenú popravu. A práve zásada nezabíjať je zaujímavým elementom komiksovej knihy Ticho.

Ako všetci prišli na párty

Keďže Batman nezabíja, rady jeho nepriateľov sa nijak nezmenšujú a s rokmi „v službe“ sa len rozrastajú. Väčšinu z nich však klasické väzenie (či psychiatrický ústav) nezastaví a tak sa periodicky vracajú a bojujú s ním. A v Tichu sa zišli takmer všetci. Joker, Riddler, Killer Croc a tak ďalej. Po jednom sa striedajú a v priebehu deja si každý pár krát kopne do Batmana nejakým novým trikom. Keďže náhody neexistujú a odpoveď sa skrýva v detailoch, Bruce si začne pomaly skladať motívy svojich protivníkom a analyzovať neobvyklé taktiky. Dospeje k presvedčeniu, že všetci sú len šachovými figúrkami v hre, ktorú hrá niekto úplne neznámy.

Málo noviniek, no veľa klasiky

Komiks Ticho pôvodne vyšiel v rokoch 2002-2003 a v dnešnej dobe môže pôsobiť trochu zastaralo a klišé-ovite. Batmanove sústavné utápanie sa v sebaľútosti alebo výčitkách prekladané návalmi nežných citov ku Catwoman (žeby ho dostal ten outfit?) nepôsobí dospelo ale na druhej strane odhaľuje jeho emocionálny svet a pseudo-samotársky imidž.

Hoci osobne preferujem Mignolov štýl, musím pripustiť, že grafické spracovanie komiksu je na špičkovej úrovni. Klasickej kresbe sa dá vytknúť jedine to, že v použitom štýle dominuje prílišná uniformita, ktorá rysy mužov alebo žien zjednocuje do takej miery, že je z času na čas ťažké rozlíšiť, kto je kto.

Záver

Počas príbehu si čitateľ spolu s Batmanom prejde nielen všetkých protivníkov, ich históriu, pôvod a spôsob uvažovania, ale aj jeho pomocníkov ako Batgirl, Robina či Alfreda a dokonca aj Supermana. V určitom slova zmysle je to almanach významných postáv z Gotham City a širšieho okolia vhodný tak pre nováčikov ako aj pokročilých konzumentov príbehov o netopierom mužovi.

Tip: Knihu Batman: Ticho si môžete zakúpiť v kníhkupectve Abcknihy.sk.

Hodnotenie:6.5/10

Napísal vlad saling