Knižné tipy #28 – Vydavateľstvo Academia

April 17, 2014

Konrad Paul Liessmann – Filosofie zakázaného vědění

filosofie-zakazaneho-vedeni[1] Nietzsche údajne plánoval napísanie knihy Filozofia zakázaného vedenia. Nestalo sa, tak sa jej teda chopil rakúsky filozof a literárny vedec Leissmann a kniha vychádza i v českom preklade, v edícii 21. století (zrejme, aby sa nihilizmus plynulo preniesol zo storočia predminulého a minulého, ehm…). Kniha v duchu nemeckého filozofa, ktorý dovtedajšie presvedčenia rozbíja svojím povestným kladivkom, sa venuje odvrátenej strane (zakázaného) poznania. Borí predstavu dobra, pravdy, krásy. Namiesto nich konštruuje spoľahlivejšiu triádu – zlo, faloš, škaredosť. Chodiť v Nietzscheho šľapajách treba rozhodne opatrne, hoci máme sprievodcu. „Ak pridlho hľadíš do priepasti, priepasť bude hľadieť do teba…

Tip: Knihu Filosofie zakázaného vědění ponúka Gorila.sk.

Hermann Broch – Teorie masového šílenství

teorie-masoveho-silenstvi[1] Zbierka prác rakúskeho spisovateľa z rokov 1939 až 1946. Rozoberá filozoficko-psychologické príčiny masového šialenstva, ku ktorému v 20. storočí dochádzalo vo viacerých krajinách, zmietaných totalitný- mi režimami (hneď niekoľkými zafarbeniami). Snaží sa osvetliť i to, ako sa proti tomuto fenoménu dá bojovať. Nebezpečenstvo, ktorému pred trištvrte storočím čelila spoločnosť, zostáva prítomné i dnes. Táto zbierka teda môže svojím dielom prispieť k triezvemu, i keď nie úplne príjemnému pohľadu na svet.

Tip: Kniha Hermanna Brocha, Teorie masového šílenství, vyšla v českom preklade minulý rok a je dostupná Gorila.sk.

Zdeněk Vašků – Hold slunci, dešti, půdě a pluhu

hold-slunci-desti-pude-a-pluhu[1] Napokon trochu optimizmu do toho… och, nie – počasie. Nevadí, optimizmus bude (dúfam) nabudúce… Na základnej škole som počúval, že pranostiky už sotva budú platiť tak, ako v minulosti; to kvôli globálnemu otepleniu (Bu bu bu!). S globálnym oteplením je to otázne, pranostiky však majú, zdá sa, väčšiu výdrž.

V časoch, kedy ešte neexistovali rosničky a Iľkovia, ľuďom pracujúcim s pôdou (poľnohospodári, nie hrobári) nezostávalo nyšt iné, než pozorovať počasie a vyvodzovať aké-také zákonitosti (nie, nemali čas písať si laboratórny protokol). O vzniku pranostík, spolu s ich pozadiami a komentármi, hovorí tohtoročná knižná novinka.


Napísal bs