Knižné tipy #6: Fínska literatúra

July 15, 2011

Už nejaký čas sa pohrávam s myšlienkou spraviť tematické knižné tipy, v ktorých by všetky tituly mali spoločného autora, námet či inú charakteristiku. Keďže som mal možnosť stráviť tohoročnú dovolenku v nie tak studenom Fínsku, bude prvou témou práve fínska literatúra. Predstavím Fínský národný epos Kalevala, Hannu Rajaniemiho sci-fi The Quantum Thief, Matti Ronkovu detektívku Muž s tvárou zabijaka a knihy o Mumínkoch od Tove Janssonnovej.

Kalevala

(zostavil Elias Lönnrot)

kalevala Popis: Kalevala je fínsky národný epos, ktorý zostavil Elias Lönnrot na základe folklóru. Obsahuje prvky mytológie a ľudovej tvorby ako piesne a príslovia usporiadané do podoby básne, ktorá má 22,795 veršov rozdelených do 50 rún (piesní). Je prirovnávaná k svetovým skvostom ako Iliada a Odysea, Beowulf či Pieseň o Nibelungoch.

Epos začína legendou o stvorení sveta a rozprávaní o vzniku zeme, rastlín, zvierat a neba. Príbehy Kalevali sa taktiež často odvíjajú okolo hrdinov snažiacich sa o získanie rôznych zručností ako spracovanie železa či stavanie lodí. Kľúčovým prvkom je Sampo – bližšie neurčený magický artefakt stvorený Ilmarinenom, ktorý má svojmu držiteľovi zabezpečiť bohatstvo a úspech.

Elias Lönnrot zbieral a pripravoval podklady pre súčasnú verziu Kalevali s prestávkami 21 rokov (1828 – 1849), počas ktorých vyštudoval medicínu na Helsinskej univerzite a stal sa obvodným lekárom pre oblasť Kainuu. Pred jej prvým uverejnením vydal ešte tri iné zväzky: trojdielnu Kantele (1829–1831), Starú Kalevalu (1835) a Kanteletar (1840).

Prečo: Kalevala je základ nielen fínskej literatúry, ale aj národnej identity a pomohla v mnohých smeroch formovať ich kultúru.

Hannu Rajaniemi – The Quantum Thief

quantum Popis: Jean le Flambeur je zločinec, zlodej myšlienok a podvodník v ďalekej budúcnosti, kde už ľudia nie sú tak celkom ľuďmi. Nikto nevie, odkiaľ pochádza, no jeho vyčíňanie poznajú v celej Heterarchii – od vlámania sa do Zeusbrains Vnútorného Systému aby ukradol ich myšlienky, po krádeže vzácnych Zemských starožitností od aristokratov v Pohyblivých Mestách Marsu. No raz spravil chybu a teraz je odsúdený aby hral nekonečné variácie hádankohry v rozsiahlej virtuálnej väznici Axelrod Archons – the Dilemma Prison – proti nespočetným kópiám samého seba. Jeanov stereotyp naruší príchod Mieli a jej pavúkolode Perhonen. Ponúkne mu slobodu a vrátenie jeho schopností za dokončenie lúpeže, v ktorej svojho času neuspel.

Prečo: Fínske sci-fi som ešte nečítal.

Matti Ronka – Muž s tvárou zabijaka

matti Popis: Viktor Kärppä, hlavný hrdina knihy, je navrátilec zo Sortavaly. Podľa vlastného názoru je dôveryhodný. Vybavuje obchody a povolenia, nekradne, nie je zapletený do drog, ani nezabíja, hoci má tvár zabijaka. Kärppä si nájde miestečko vo Fínsku, no zvláštne školenie v Červenej armáde a pomáhanie zločineckým šéfom sa mu vracia aj inak, nielen v snoch. V novej vlasti pocítil aj chuť úspechu ako takmer legálny podnikateľ. Pocit, že je tu cudzincom, však stále ostáva.

Prečo: Kniha získala v roku 2007 tretie miesto v medzinárodnej súťaži detektívnych románov, tak bude asi dobrá. A je z Fínska.

Tove Jansson – knihy o Mumínkoch

moomin Popis: Veľké, biele, hrochom podobné stvorenia žijú ako rodinka v Mumínkovom údolí. Okolo nich sa stále motajú viac či menej zvláštny priatelia a zažívajú spolu rôzne dobrodružstvá. Zhruba tak sa dá charakterizovať tento fínsky rozprávkový fenomén, ktorému podľahne aj nejeden dospelý človek. Mumínci sa nepodobajú na nič, čo vy vzniklo v našich končinách a tak pre čitateľa ktorejkoľvek vekovej kategórie znamenajú úplne novú skúsenosť. Len pozor. Niektorý tvrdia, že príbehy Mumínkov sú občas celkom temné. Autorka Tova Janssonová napísala 9 klasických kníh a 5 obrazkových zo sveta Mumínkov a na ich základe vzniklo mnoho animovaných rozprávok a seriálov.

Prečo: Vo Fínsku ide o veľmi obľúbenú záležitosť, ktorá má vlastný zábavný park zaberajúci jeden celý ostrov. Tak preto.


Napísal vlad saling