Literárnu revue Dada Nagya som sem-tam počúval ako malý na rádiu Twist, ale to je už hlboký dávnovek (Tam som sa stretol s knihou Martina Pagea Ako som osprostel). V bratislavskom kníhkupectve na Poštovej hostil a hostí niekoľko talkshow(s) so spisovateľmi knižných noviniek.
O dvoch z nich sa zmienim.
Viliam Klimáček 29. januára predstavoval svoju najnovšiu knihu Vodka & Chróm, ktorá oplýva niektorými autobiografickými črtami. Sám jej autor vyštudoval medicínu, chvíľu bol chirurg, neskôr anesteziológ, no pre zdravotné dôvody musel toto povolanie zanechať. Z rozhovoru sa zdalo, že hlavu v smútku z toho má viac Nagy. Tak to ale zrejme býva. Človek samotný sa s okolnosťami vlastného života má možnosť vysporiadavať dlhšie, než „okoloidúci“, ktorí sú nárazovo zdesení. Kniha samotná rieši otázku, čo by bolo keby Nežná revolúcia nebola nežná, ale bola by krvavo potlačená…
Utešený bol krátky exkurz o umeleckej erotike; ktorý sa točil okolo úryvku z knihy. Klimáček vytvoril karikatúru umeleckej snahy o takúto erotiku: Predstava je totiž vždy omnoho zaujímavejšia, než samotná realizácia. Povedal by som, že rozsiahle teoretizovanie o sexe, nebodaj, ak táto téma vyskakuje na človeka z každého kúta, v skutočnosti samotnú záležitosť kazí. To je skoro, ako keby ste neustále čítali články o knihách…
Teraz som si uvedomil, že Martin Mojžiš plánuje, ak sa podarí, práve 5 kníh Mojžišových… Nuž, mám pomalšie zapaľovanie (ale ako hladko som sa dostal ku fyzike. Alebo je to chémia?). Mojžiš predstavoval svoju knihu Dva hrby ťavy, ktorá ponúka ďalšie z jeho populárno-vedeckých článkov. Jej vydanie nebolo ľahké a autor na výsledný „produkt“ na pár týždňov zanevrel. Dokonca až tak, že sa rozhodol knihu nepodpisovať (to aj z dôvodu, že v skutočnosti nie je výsledná kniha iba dielom autora, ale dielom väčšieho počtu ľudí, ktorí ju právom považujú tiež za svoje „dieťa“). Dôležitejšie ale je, že toto zanevrenie ho napokon prešlo a ako som spomenul, rád by vydal ďalšie knihy. Ak však chcel zostať verný svojmu slovu a nakoľko opakovane odmietol knihu podpísať, neurobil tak ani v tento večer (5. februára). Vyriešil to však spôsobom, vďaka ktorému zostala ovci štrukturálna integrita, i vlk sa stal nutrične saturovaným. I dal podpis, i predsa knihu nepodpísal. A to Šalamún v pôvodných knihách Mojžišových nefiguruje. Čo je mi v istom smere sympatické a je fajn, ak človek v snahe zostať verný slovu nájde vynaliezavý a kreatívny spôsob, ako môžu veci fungovať.
V celku: nie zlé spestrenie stredy týždňa.