Hellboy patrí medzi moje obľúbené námety a prvý diel je jedným z filmov, ktoré viem pozerať takmer každý mesiac. Filmové spracovanie je však stále derivát pôvodného motívu a skutočného Hellboya treba hľadať na stránkach Mignolovho komiksu. Jeho charakteristický grafický štýl a spôsob písania vytvárajú nenapodobiteľnú atmosféru.
Komiks bol vo svojich počiatkoch považovaný za podradné médium, no jeho vplyv na filmový priemysel a literatúru mu po čase vydobil zaslúženú pozíciu. Skutočnosti zodpovedá aj fakt, že úvod k prvému komiksu Hellboy písal sám Robert Bloch.
Kvalitný komiks súčasnosti obsahuje rovnako vážne a hlboké myšlienky ako klasická kniha a každá strana je umeleckým dielom aj po grafickej stránke. Týmto parametrom žiaľ zodpovedá cena, ktorá sa pohybuje v násobkoch cien bežných kníh.
Komiks The Seed of Destruction slúžil ako hlavná predloha pre prvý film. Rozpráva príbeh o privolaní Hellboya na tento svet, o jeho vzťahu s Trevorom Bruttenholmom a o boji s Rasputinom. Film je mierne zmutovanou a zjednodušenou verziou tohto príbehu, ktorá obsahuje navyše vykreslenie vzťahu Hellboya a Liz a boj so zvyšnými členmi Rasputinovho týmu. Myšlienka o Hellboyovom boji s jeho vlastným pôvodom je však zachovaná.
Keď som siahol po originálnom komikse Hellboy, bol som zvedavý, ako dobre sa podarilo preniesť charakter diela z papiera na plátno. V dobe uvedenia prvého filmu som počul o spokojnosti zo strany fanúšikov, no mám dojem, že im niečo uniklo. Film je podľa môjho názoru preexponovanou verziou, ktorá má skôr rozprávkový charakter. Postavy sa správajú menej zrelo a film len veľmi málo interpretoval lovecraftovský odtieň. Na druhej strane, treba brať do úvahy fakt, že film vznikol v roku 2004 a teda o nejaký ten rok skôr, ako filmový priemysel pohltili experimenty s temnejšou atmosférou.