Peter Watts mi pripomína Clarka v takej pesimistickejšej verzii. Jeho hrdinovia sú egoistickejší, samospravodlivejší a celkovo lepšie vybavení pre život v tvrdej realite. Sú prešpikovaní technickými vylepšeniami do takej miery, že postupne strácajú svoju ľudskosť. Svet spoločnosti zostavenej z jedincov balansujúcich na tenkej čiare medzi strojom a človekom, je jedného dňa obohatený o nový faktor – mimozemskú civilizáciu, ktorá preverí koľko ľudskosti v ľuďoch ešte zostalo.
Technológie a vedecké orgie
Najvýraznejšími prvkami knihy Slepozrakost sú kvantá aplikovaných vedeckých teórií zo širokého spektra oborov, až sa človeku nechce veriť, že to jeden autor dokázal spojiť do zrozumiteľného celku. Pri čítaní som si zopakoval učivo o Turingovom stroji, dozvedel sa niečo nové z lingvistiky a zamyslel sa nad úvahami o sebauvedomení, inteligencii a živote vôbec. V tejto zostave je špičková technológia akoby vytiahnutá z posledného čísla vedeckého časopisu naozaj len doplnok.
Wattsove vedecké teórie nie sú len znôškou zbožných prianí (aspoň nie vždy) a vychádzajú zo serióznych výskumov. Stačí si prečítať poznámky v závere knihy.
Takmer záver
Slepozrakost je nesmierne vydarená kniha, ktorá nielen prevetrá mozgové závity, ale podobne ako eseje A. C. Clarka posunie hranice predstavivosti. Nerád to priznávam, no Watts má v tvorení realistických konceptov navrch. Pravdepodobne je to spôsobené aktuálnejšími vedomosťami.
Bonus
Ak som vás navnadil a máte radi elektrofonické knihy, Slepozrakost si v anglickom jazyku môžete stiahnuť tu.