Nerád čítam dve knihy naraz. Mám vždy dojem, že nečítam ani jednu poriadne a keďže nie som zástancom ani len viacnásobných dejových línií, čítať viac kníh naraz je ekvivalent sebatrýznenia. Ak už podobná situácia nastane, musia to byť knihy žánrovo odlišné. A tak, keď som popri čítaní Tyranii noci v ktoromsi filme narazil na známe dielo Umenie vojny napísane čínskym vojvodcom Sun-om, bolo jasné čo bude mojou „druhou knihou“. Istú úlohu zohral aj fakt, že Tyrania noci ma zavratný počet strán (473 a volaco…ďalej už ani čísla nepoznám).
Kniha je zbierkou praktických pravidiel a rád vedenia vojny, plánovania bojov, zásobovania, využívania terénu a tak ďalej. Keďže je značná čast pravidiel formulovaná pomerne všeobecne, dajú sa chápať aj ako určité filozofické schémy a postupy riešenia bežných životných situácii. Snáď okrem pravidiel zaoberajúcich sa rozpočtom na armádu vo vzťahu k vozom – to si premietnuť neviem. Moja chyba.
Najviac ma upútali úvahy o taktike, zmeny taktiky a rady týkajúce sa pozitívnej motivácie ľudí. Väčšina všeobecnejších myšlienok v knihe bude každému známa, aj keď možno nie takto formulované. Zopár pravidiel však bolo pre mňa celkom nových a poskytlo úplne iný pohľad na bežné životné situácie.
Čítal som edíciu brnenského vydavateľstva. Ak som správne pochopil, prišlo s verziu oslobodenou od komentárov, ktoré obsahuje pôvodný preklad do angličtiny z roku 1910. Mohol som sa tak plne sústrediť na čisté pravidlá.
Publikácia je rozdelená do 13 kapitol – názvy sú dostatočne samoobjasňujúce:
- I. Plánovanie
- II. Vedenie boja
- III. Útok ľsťou
- IV. Úvahy o taktike
- V. Nasadenie síl
- VI. Slabé a silné stránky
- VII. Postup
- VIII. Zmeny taktiky
- IX. Pochod vojska
- X. Krajina
- XI. Deväť druhov terénu
- XII. Útok ohňom
- XIII. Využitie špiónov
Kniha nieje univerzalnym kľúčom k úspechu, bezhraničnej kariére alebo životnej láske. Skôr učí umeniu taktiky, predvídania a jednania s ľuďmi – či už sa jedná o vodcovstvo alebo riešenie konfliktov. A napriek názvu, zbrojný pas nebude nutný.