Už je to nejaký ten piatok, čo som čítal young adult novelu. Z rôznych dôvodov som mal na knihy menej času a tak som si vyberal iné žánre. Keď sa atmosféra trochu uvoľnila siahol som v rámci relaxu po audioknihe Hunger Games: Aréna smrti v origináli. Hoci je kniha aj filmová adaptácia hodnotená veľmi kladne, snažil som sa zostať vo svojich očakávaniach neutrálny a nevytvárať si názor vopred.
Kruté hry krutého sveta
Dej Hunger Games je zasadený do sveta Panem (bývalá Severná Amerika), ktorý sa skladá z hlavného mesta Capitol a dvanástich podriadených krajov. Capitol vládne zvyšku krajiny tvrdou a vykorisťujúcou rukou. Aby vláda pripomenula svoju absolútnu moc, organizuje každoročne The Hunger Games, pri ktorých sa z každého okresu vylosujú dvaja mladí ľudia. Tí sa postavia v boji na život a na smrť proti nešťastníkom z ostatných krajov. A práve o tejto hre je celá kniha.
Už na prvý pohľad je jasné, že kniha bude predovšetkým akčná. Dokonca sa nájde niekoľko prvkov survivalu, keďže súťažiaci niekoľko dní bojujú nielen proti sebe navzájom, ale aj proti hre a tak nie je zriedkavé, že hladujú, mrznú alebo utekajú pred nejakým smrtiacim výmyslom organizátorov. Ani mnohé akčné prvky však neprehlušia pútavú mozaiku sveta zostavovanú z množstva príbehov a minipríbehov hlavnej hrdinky Katniss Everdeen.
Katniss, ktorá v Hunger Games skončila ako dobrovoľníčka, keď sa prihlásila namiesto svojej mladšej sestry Primrose, je hlavným nástrojom na vykreslenie spoločenskej situácie, ktorá volá po zmene ak nie rovno po revolúcii. V dobe, kedy mnoho hnutí apeluje na nutnosť prevratu v spoločnosti sa asi niet čomu čudovať, že kniha má taký ohlas. Okrem celospoločenských otázok stoja za zmienku aj osobnejšie témy ako neopätovná láska alebo strach o rodinu.
Na knihu sa dá pozerať z rôznych uhlov a väčšina čitateľov by nemala mať problém nájsť si v nej to svoje hoci jednotlivé elementy mnohokrát pôsobia veľmi zjednodušene. Koniec koncov ide o žáner young adult.
Battle Royale
Vlna kritiky sa na knihu (a sériu) zniesla vďaka staršej japonskej novele Battle Royale, ktorá sa venuje veľmi podobnej téme. Samotná autorka sa bránila vyjadrením, že o Battle Royale pred tým ani nevedela (čo zrejme platí na drvivú väčšinu západného sveta). Po tom ako Suzanne Collinsová zistila, že podobná kniha ako Hunger Games už existuje, jej ju editor vyslovene zakázal čítať.
Porovnaní týchto dvoch titulov je plný net, tak uvediem aspoň jedno: The Hunger Games vs Battle Royale: Similarities and Differences.
Záver
Hunger Games: Aréna smrti je určená predovšetkým mladému čitateľovi, ktorý sa postavami a ich príbehmi bude ľahko stotožňovať (aj bez toho, aby sa snažil niekoho zabiť). A hoci sa kniha môže tváriť jednoducho, dystopická spoločnosť je živnou pôdou pre náročnejšie myšlienky a koncepty. Som zvedavý, ako si s načatou témou autorka poradila v ďalších knihách.
Tip: Knihu Hunger Games: Aréna smrti si môžete zakúpiť v kníhkupectve Abcknihy.sk.