Edgar Allan Poe – Zlatý skarabeus

January 21, 2015

Koncom roka 2013 prinieslo vydavateľstvo SnowMouse Publishing zbierku poviedok Čierny kocúr. Tesne pred Vianocami prišlo to isté vydavateľstvo s ďalšou knihu z edície – so zbierkou Zlatý Skarabeus. Tak ako prvá kniha, aj druhá vyniká tvrdým prebalom navrhnutým v duchu hlavného titulu, ktorému dominuje štylizovaná ilustrácia zlatého skarabea nápadne sa podobajúceho na lebku.

Všehochuť

Zbierka prináša jedenásť príbehov, ktoré sa venujú najrôznejším témam. S Poe-om tak čitateľ pátra po pirátskom poklade (Zlatý Skarabeus), čaká v kobke na istú smrť (Jama a kyvadlo), uteká morom presiaknutými ulicami Londýna (Kráľ Škodca), skrýva sa pred nákazou odrezaný od sveta (Maska Červenej smrti) alebo hľadá motív blúdenia neznámeho starca (Muž z davu). Spomínané príbehy, aj keď sa venujú z veľkej časti subjektívnym pocitom hlavných postáv, sú dostatočne prozaické a do značnej miery dobrodružné a tak nieje problém, aby zaujali pozornosť. Zvlášť dominanta zbierky, Zlatý Skarabeus, v sebe spája akciu, záhadu a horor veľmi šikovným a vyváženým spôsobom.

Azda najfascinujúcejší je fakt, že Poe vykreše rovnako pútavý príbeh z legendy o pirátskom poklade, ako z prenasledovania nijako zvláštnej neznámej osoby večernými ulicami mesta. Pre mňa prekvapivou je poviedka Jama a kyvadlo, aj keď som sa s ňou nestretol prvýkrát, kde celý pochmúrny dej ostro kontrastuje so šťastným koncom.

[![9788089465248_big_02](../uploads/2015/01/9788089465248_big_02.jpg)](http://meetpollux.com/assets/uploads/2015/01/9788089465248_big_02.jpg)
zdroj: http://www.snowmousepub.com/
### Láska, Poe, láska

Na moje prekvapenie však zbierke, keď príde na výber motívov, dominujú príbehy o láske. Nie, nieje to nič melodramatické alebo vystrihnuté z letných románov. Poe sa venuje rôznym formám zhubnej lásky, ktorú plodí myseľ jeho postáv. Hrôzostrašné spektrum postupuje od relatívne romantickej dvojitej samovraždy až po zohavenie (pomocou záhradného náčinia) milovanej pre fascináciu určitou jej telesnou črtou. Je skutočne pozoruhodné, na koľko spôsobov Poe dokáže pretvoriť a znetvoriť najospevovanejší ľudský cit na niečo odporné, čo sa vôbec nepodobá na nesmelé držanie sa za ruku v kine alebo prvý bozk.

Kedže autor nepohrdne ani nadprirodzeným prvkom v príbehu, jeho vnímanie lásky až za hrob nadobúda úplne nový a šialený rozmer. Podobne ako v iných poviedkach, ktoré som predtým recenzoval, je aj v tomto prípade na mieste polemika, do akej miery je návrat milovanej zo záhrobia, či už prevtelením inej osoby alebo reinkarnáciou do vlastného dieťaťa, výplodom posadnutej mysle alebo realitou. Je strašidelnejšia predstava, že svoju vyvolenú osobu milujete natoľko, že vám ju aj po jej smrti vráti vaša smútkom oslabená myseľ, alebo že vám ju vráti samo záhrobie?

Neobyčajná zbierka

Výber poviedok v zbierke je veľmi rozmanitý. Dáva priestor pre oddychové čítanie (nakoľko to len Poe umožňuje) aj hĺbavé rozjímanie nad ľudskými citmi.

Knihu venovalo vydavateľstvo SnowMouse Publishing.


Napísal vlad saling