Knižné tipy #3

April 27, 2011

Tretie knižné tipy obsahujú mix všemožných titulov, ktoré ma upútali: Mike Mignola, Christophe Golden – Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr, Tony Crilly – Matematika – 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať, Luffer Jan – Japonské lidové pohádky a pověsti, Stanisław Lem – Futurologický kongres.

Poznámka: Ku každej knihe je krátke zdôvodnenie (viac či menej objektívne), prečo si zasluhuje pozornosť.

Mike Mignola, Christophe Golden – Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr

bal Popis: Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr je fantasy príbeh s prvkami gotického románu je symbolickým súbojom dobra a zla. Autori Mike Mignola a Christopher Golden prebudili vampírov, aby mohli v hrozivých kulisách zobraziť mrazivú alegóriu podstaty a následkov vojny. Na bitevnom poli prvej svetovej vojny lord Henry Baltimore rozhnevá mocného vampýra a svet sa razom zmení. Európou sa rýchlo začne šíriť nákazlivý mor, ktorý nezastaví ani smrť. Baltimore, osamelý bojovník proti temnote, sa vracia z vojny domov a pozve svojich troch starých priateľov do poloprázdneho hostinca. Sú to skúsení muži, ktorí mu v minulosti veľmi pomohli. Zatiaľ čo na neho čakajú, rozprávajú si hrôzostrašné historky a uvažujú, akú rolu zohrajú v nadchádzajúcej bitke. Skôr, ako noc skončí, dozvedia sa, čo treba spraviť na zažehnanie moru – raz a navždy.

Prečo: Mike Mignola sa stal mojim obľúbencom vďaka Hellboyovi a so záujmom sledujem aj jeho ostatné projekty, či ide o celý komiks (U.P.V.O) alebo len obálku (Solomon Kane). A toto vyzerá k svetu.
Tip: Knihu Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Tony Crilly – Matematika – 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať

mat Popis: Tony Crilly ponúka úvahy na rozličné matematické témy; kladie si otázky, čo je nula, mocnina, odmocnina, nekonečno či prvočíslo, ale aj čo rozumieme pod Fibonacciho postupnosťou, spomínanou aj v bestselleri Dana Browna Da Vinciho kód, alebo čo sa skrýva za problémom štyroch farieb, či ako nám pomôže graf. Na položené otázky odpovedá stručne a jasne, jednoducho i zábavne a prístupným spôsobom približuje definície 50 matematických pojmov či problémov. Publikácia svojím spracovaním ponúka pútavý vstup do sveta matematiky – poteší tých, čo ju milujú, a zbaví strachu tých, čo sa jej boja.

Prečo: Matematiku som síce prestal chápať niekde na strednej, ale táto kniha by mohla byť fajn.
Tip: Knihu Matematika – 50 myšlienok, ktoré by ste mali poznať si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Luffer Jan – Japonské lidové pohádky a pověsti

jap Popis: Na ostrovoch japonského cisárstvo žili nielen samuraji, potulní mnísi a ďalší ľudia, ale spolu s nimi aj budhistické a šintoistické božstvá, duchovia predkov a neobvykle veľké množstvo nadprirodzených bytostí. Dozvedáme sa to z ľudových povestí, v ktorých vystupujú démonické zvieratá meniaca podobu, oživené sochy svätcov, ľudožravé jamauba s tlamou na temene hlavy, vodník, ktorému najviac chutí krv a uhorky, zázračne narodení hrdinovia či dračí palác na morskom dne. Kniha obsahuje mnoho takýchto povestí o démonoch, prízrakoch, mníchoch, silákoch a zvláštnych miestach, rovnako ako kúzelných a humorných rozprávok a rozprávok o zvieratách. Tradičné povesti sú doplnené komentárom o ich pôvode, podobách, rozšírení a vzťahu k folklóru iných zemí a k japonské kultúre, a také odkazy na katalógy rozprávok a povestí.

Prečo: Japonsko ma svojho času fascinovalo (koho nie?) a hoci som sa z toho dostal, rád sa ich kultúre priblížim aspoň literárne.
Tip: Knihu Japonské lidové pohádky a pověsti si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Stanisław Lem – Futurologický kongres

lem Popis: Koná sa svetový kongres. Jeho pokojný priebeh narušia aktivity revolucionárov a hrdina knihy Ijon Tichy je zasiahnutý celým arzenálom halucinogénnych látok použitých ako zbrane ako vládou, tak rebelmi. Skryje sa v kanalizácii, kde sa na ňom všetky drogy vybláznia a Ijon zostane zmätený z toho, čo sa skutočne odohralo a čo nie. Zistí, že bol hybernovaný a prebral sa o 150 rokov neskôr. Práve z jeho dobrodružstiev vo svete budúcnosti, kde všetci na niečom fičia a halucinácie nahradili skutočnosť, pozostáva hlavná časť knihy.

Prečo: Lebo klasika.


Napísal vlad saling