Po niekoľkých priveľmi pozitívnych a racionálnych literárnych výletoch som sa potreboval vrátiť znova na zem. Temnú, špinavú, vlhkú a chladnú zem, ktorej útroby ukrývajú kruté a prastaré božstvá. Kto iný by túto potrebu mohol naplniť lepšie, ako člen Lovecraftovho kruhu.
V starších knižných tipoch som upozorňoval na dve zbierky poviedok (a poézie) od Roberta E. Howarda, ktoré obsahujú výber jeho diel. Ja som začal, ako už tradične, omylom z opačného konca a teda druhým výberom z rokov 1932 – 1936. Kto by namietal, že to predsa nieje problém zjavne nikdy netrpel nijakou kompulzívnou poruchou.
Niečo nové, niečo staré, niečo požičané a sekera v lebke
Spoločným motívom poviedok je stret nového a starého sveta. Howardovy hrdinovia prichádzajú viac či menej dobrovoľne do styku s bytosťami, ktoré sú stelesnením dôb dávno minulých. Či už je to konflikt medzi kresťanským svetom a nordickými bohmi, ktorí sa svojho miesta po slnkom nechcú len tak vzdať, alebo lov červa z hlbín zeme a z inej epochy. Netreba dodávať, že o výsledku týchto stretov často rozhoduje čepeľ alebo iný nediplomatický nástroj.
Howard velmi šikovne prenáša hrozivosť udalostí na čitateľa a na rozdiel od americkej akčnej drámy si neželáte, aby všetko dopadlo zle a vy mali možnosť vidieť katastrofu na obrazovke televízie. Niečo podobné zažívam, ked čítam Lovecrafta. Keď už som v časti príbehu, kde sa hrdina snaží utiecť od hrôzy čo najďalej, chcem utiecť s ním a nemám záujem zisťovať, čo to vlastne v stene šramotí. Iste, môže to byť potkan. Ale čo ak je to Yog-Sothoth?
Napriek podobnému motívu sa poviedky neopakujú a pôsobia rozmanito. Rober E. Howard ich zasadzuje do rôzneho času a miest a tak máte možnosť báť sa démonov z počiatku vekov v Sumere, unikať kliatbe starých bohov v púšťach blízkeho východu, prosiť o pomoc samotné peklo v Kaledónii alebo odhaľovať tajomstvo zuvembie na bývalých amerických plantážach.
Chvíľka poézie
Okrem šiestich poviedok obsahuje zbierka aj dve ukážky poézie Symbol a Otvorene okno. Tematicky sú príbuzné poviedkam a umocňujú mystický rozmer hororu.
Robert E. Howard ma veľmi podobný hororový štýl ako Lovecraft, preto je pre fanúšikov žánru dobrá voľba. A hoci je vo svojich obrazoch torchu explicitnejší a menej necháva na čitateľovu bujnú fantáziu, budete sa pri nich báť prinajmenšom rovnako.